Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia - ŚDTM w Szkole Podstawowej Nr 1 w Sławkowie

logo pl

W tym roku szkolnym nasza szkoła przystąpiła po raz pierwszy do akcji ŚDTM, która jest wielkim szkolnym wydarzeniem. Od 30 września do 3 października 2019r. trwały pełną parą przygotowania do IX Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. Hasło tegorocznego konkursu brzmiało: „Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają!”.

Z końcem września ogłoszono szkolny konkurs na plakat promujący znajomość tabliczki mnożenia dla klas I – VI. Uczestnicy konkursu dostarczyli wiele ciekawych i kreatywnych prac plastycznych, które pomogły im powtórzyć tabliczkę mnożenia. Wyniki tego konkursu zostaną podane wkrótce.

W dniach poprzedzających ŚDTM uczniowie powtarzali tabliczkę mnożenia w różnych formach na lekcjach, a były to prace plastyczne, odpowiedzi ustne, quizy i zabawy matematyczne. Uczniowie pracowali z dużym zaangażowaniem, zgłaszali się chętnie na lekcjach oraz opowiadali, że również w domu ćwiczą tabliczkę mnożenia z rodzicami i dziadkami wzajemnie się odpytując.

tprzygotowania

tprzygotowania 2

tprzygotowania3

tprzygotowania 3

tprzygotowania 4

tprzygotowania 5

Sale lekcyjne i szkolne korytarze zostały pięknie przyozdobione plakatami organizatora konkursu ŚDTM oraz kartami Grabowskiego, z działaniami mnożenia, a także plakatami dzieci. Nasi nauczyciele przygotowali losy i testy dla uczniów, nauczycieli, pracowników obsługi i rodziców. Wreszcie nastał dzień uroczystych obchodów ŚDTM, czyli dzień sprawdzania tabliczkowej wiedzy podczas egzaminów, piątek 4 października. O ósmej Pani wicedyrektor Agata Sobczyk powitała przedstawicieli wszystkich klas w sali matematycznej i razem z koordynatorami akcji w szkole, ogłosiła IX Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Dzieci zostały zapoznane z harmonogramem obchodów. Następnie przewodniczący klas udali się do swoich klas, gdzie przekazali te wiadomości swoim koleżankom i kolegom.

 tpocztaek

totwarcie

Od 8.15 do 10.30, czyli do końca trzeciej lekcji, trwało ustne egzaminowanie uczniów klas oraz nauczycieli przez Komisję Egzaminacyjną i Patrole Egzaminacyjne, przemieszczające się po salach lekcyjnych i korytarzach. Patrole stanowili uczniowie pod opieką osoby dorosłej oraz starszego kolegi/koleżanki, który dobrze znał tabliczkę mnożenia. Byli to Egzaminatorzy wyłonieni w konkursie przeprowadzonym dzień wcześniej przez nauczycieli matematyki w naszej szkole. Podczas egzaminu ustnego obowiązywały zasady fair-play: nie można było podpowiadać, ani ściągać. Dodatkowo stopery, w które był wyposażony każdy z czterech Patroli, odmierzały czas odpowiedzi. Każdy uczeń losował los i odpowiadał na 5 pytań. Jeśli wszystkie odpowiedzi były prawidłowe, egzaminowany otrzymywał legitymację Eksperta Tabliczki Mnożenia oraz imienny Certyfikat. Następnie na czwartej lekcji klasowi mistrzowie tabliczki mnożenia pisali test sprawdzający ich umiejętności sprawnego i bezbłędnego mnożenia. Komisja Egzaminacyjna składała się z nauczycieli: Pani Moniki Krochmal - Gościniewicz, Pani Bożeny Szymskiej, Pani Anny Kunowskiej - Dziarskiej. Sprawdzono prace i wyłoniono najlepszych uczniów.

tegz

KLASA 2A

t2a

KLASA 2B

t2b

KLASA 3A

t3a

KLASA 3B

t3b

KLASA 4A

t4a

KLASA 5A

t5a

KLASA 5B

t5b

KLASA 5C

t5c

KLASA 5D

t5d

KLASA 5E

t5e

KLASA 6A

t6a

KLASA 6B

t6b

KLASA 6C

t6c

KLASA 6D

t6d

Z kolei na piątej lekcji trwało nadal egzaminowanie nauczycieli i pracowników obsługi szkoły, a także chętnych rodziców. Nasza Pani Dyrektor Elżbieta Leś oraz Pan Burmistrz Janusz Mróz, który gościł w naszej szkole z okazji ślubowania pierwszaków w tym dniu, zdali egzamin ze znajomości tabliczki mnożenia celująco.

 tdorosli

tdorosli2

Gdy już wszyscy chętni byli po egzaminie, na szóstej lekcji miało miejsce podsumowanie całej akcji ŚDTM w szkole.

Mistrzami tabliczki mnożenia zostali w naszej szkole:

Róża Starzyk - kl. 6d - I miejsce,

Aneta Rudek - kl. 6d - II miejsce,

Cyprian Kuzia - kl. 6a - III miejsce,

W klasach drugich i trzecich mistrzami zostali:

Karol Olszewski - kl. 2a,

Wojciech Balicki - kl. 2b,

Dawid Lorek - kl. 3a,

Lena Szewczyk - kl. 3b.

Akcja miała na celu promowanie, zachęcanie do znajomości tabliczki mnożenia, a także zachęcanie dzieci do odpytywania tabliczki mnożenia swoich rodziców i dziadków. W konkursie brali udział wszyscy chętni uczniowie z naszej szkoły.

Nauczyciele uczestniczący w przygotowaniach i samym konkursie uznali, że akcja ta jest bardzo potrzebna, w dobie rozwoju informatycznego, gdy dzieci i dorośli nie utrwalają nauczania pamięciowego. Nasze panie - pracownicy obsługi, bardzo dzielnie odpowiadały na pytania dzieci, robiły to bezbłędnie, ponieważ codziennie również mierzą się z różnymi matematycznymi wyzwaniami np. panie kucharki, przy obliczaniu kaloryczności potraw.

Tego dnia wszyscy w naszej szkole świetnie się bawili i nawet nie zwrócili uwagi, że poziom znajomości tabliczki mnożenia poszybował w górę.

koordynatorzy akcji:

Agata Sobczyk,

Monika Krochmal - Gościniewicz,

Bożena Szymska,

Anna Kunowska- Dziarska

Nasi Partnerzy

 ko logo bip logo 2 blk herb Slawkowa blk men  LOGO pppp

Statystyki

DzisiajDzisiaj1531
WczorajWczoraj2702
W tym tygodniuW tym tygodniu4233
W tym miesiącuW tym miesiącu28927
DotychczasDotychczas2343433

Wydarzenia

info :
Nie znaleziono opublikowanego łącza do komponentu iCagenda!
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Kontakt

home

Szkoła Podstawowa im. Jana Baranowskiego w Sławkowie
ul. Browarna 55
41-260 Sławków

phone

tel: 32 29 31 039
fax: 32 26 09 856

email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.