„Udostępniacze” ciąg dalszy..

           grafika udostepniacze

Kiedy jesteśmy zdrowi i całkiem sprawni rzadko zastanawiamy się, jak wiele drobnych elementów naszego otoczenia może stać się barierą utrudniającą życie seniorom czy osobom z niepełnosprawnościami. Wysoki stopień na chodniku, brak windy, czy podjazdu w miejscu zamieszkania jest niedostrzegalny do czasu, gdy choćby na chwilę stracimy pełną sprawność np. złamiemy nogę. W takiej przejściowej sytuacji znajduje się czasem wielu z nas, a dla innych bariery są elementem codzienności.

W czerwcu br. nasza szkoła zakwalifikowała się jako jedna ze stu szkół w Polsce do konkursu pod nazwą ,, Udostępniacze”. Konkurs ten polega na zapoznaniu uczniów z barierami, jakie na co dzień muszą pokonywać osoby mające trudności w poruszaniu się czy percepcji: seniorzy, osoby z niepełnosprawnościami, osoby z czasowymi urazami, słabsi fizycznie, po wypadkach, rodzice z dziecięcym wózkiem. Ma on na celu uwrażliwienie dzieci i młodzieży na problemy innych ludzi oraz zrozumienie, że to, co na co dzień nie sprawia nam najmniejszego kłopotu, może stać się barierą nie do pokonania dla innych osób w różnych sytuacjach. Konkurs jest elementem Programu Dostępność Plus Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju.

            Na szkolnych korytarzach pojawiły się najpierw wlepki, które nawiązywały do konkursu i były czytane przez dzieci z dużym zainteresowaniem. Dnia 17. 06. 2019 r dla uczniów klas IV- VI odbyła się pierwsza lekcja, będąca częścią konkursu. Kolejne 10 lekcji na temat dostępności dla uczniów każdej z w/w klas zrealizowano w dniach 17- 19.09.2019r. Uczniowie obejrzeli na lekcjach prezentację dotyczącą pokonywania barier w codzienności oraz krótkie filmy edukacyjne. Jeden z filmów przedstawiał historię młodego chłopaka, poruszającego się na wózku inwalidzkim, który na co dzień mierzy się z wieloma trudnościami. Bohater filmu pokazał jak m.in. dzięki wykorzystaniu Funduszy Europejskich przestrzeń miejska jest dostosowywana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Film był krótkim podsumowaniem tematu dostępności, a dzięki atrakcyjnej formie na długo zapadnie dzieciom w pamięć. W dalszej części każdej z lekcji uczniowie z zaangażowaniem pracowali w grupach, szukając sposobów pokonywania i likwidacji barier w swoim otoczeniu. Każda grupa przedstawiła na forum klasy swoje spostrzeżenia i rozwiązania.

Ponadto uczniowie tworzący 7 osobowy zespół reprezentujący naszą szkołę, przystąpili do wykonania pracy konkursowej, której nadali tytuł: „Dostępność to lepszy świat. Dostępność zaczyna się od każdego z nas”. W swej pracy zidentyfikowali bariery w swoim otoczeniu, które utrudniają codzienne czynności osobom z niepełnosprawnościami i w formie rysunków przedstawili po ich lewej stronie owe bariery, a po prawej stronie każdego z rysunków zaproponowali sposób ich usunięcia. Nawiązując do tytułu pracy, chcieli pokazać, że wykazując się empatią, każdy z nas może zaproponować zmianę na lepsze w swoim otoczeniu i przyczynić się do tych zmian, by ułatwić codzienne życie osobom, które zmagają się z pewnymi ograniczeniami. Uczniowie dodatkowo zauważyli, że pomocne są nie tylko ułatwienia wynikające z infrastruktury, ale też ogromne znaczenie ma nastawienie osób w pełni sprawnych i gotowość do pomocy osobom, które tej pomocy potrzebują, dlatego w haśle pracy podkreślili, że dostępność zaczyna się od każdego z nas.

Przygotowanie pracy konkursowej oraz udział w lekcjach pozwoliły dzieciom lepiej zrozumieć potrzeby innych osób. Praca została wysłana do organizatora konkursu, teraz czekamy na wyniki, choć to nie same wyniki są tu najistotniejsze. W tym konkursie nie ma przegranych. Nasi uczniowie są już zwycięzcami, gdyż postawy empatii, wrażliwości, ludzkiej życzliwości i pomocy drugiemu człowiekowi, które dojrzewały w tym czasie w ich sercach, są tu najważniejsze.

Poniżej fotorelacja z przygotowań do konkursu, wykonania pracy i przeprowadzonych lekcji.

KLASA 4A

4a

KLASA 5A

5a

KLASA 5B

5b

KLASA 5C

5c

KLASA 5D

5d

KLASA 5E

5e

KLASA 6A

6a

KLASA 6B

6b

KLASA 6C

6c

KLASA 6D

6d

PRACA KONKURSOWA

Desktop5

praca i korytarz

Bożena Szymska

Nasi Partnerzy

 ko logo bip logo 2 blk herb Slawkowa blk men  LOGO pppp

Statystyki

DzisiajDzisiaj747
WczorajWczoraj2647
W tym tygodniuW tym tygodniu747
W tym miesiącuW tym miesiącu25441
DotychczasDotychczas2339947

Wydarzenia

info :
Nie znaleziono opublikowanego łącza do komponentu iCagenda!
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Kontakt

home

Szkoła Podstawowa im. Jana Baranowskiego w Sławkowie
ul. Browarna 55
41-260 Sławków

phone

tel: 32 29 31 039
fax: 32 26 09 856

email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.