Wizyta Świętego Mikołaja na Kresach

Wilno1

Wilno2

 

Jakże byłoby pięknie,

gdyby każdy z nas mógł wieczorem powiedzieć:

dzisiaj zrobiłem gest miłości wobec drugiego.

                                                           Papież Franciszek

            W październiku i listopadzie nasza szkoła uczestniczyła w akcji charytatywnej pt. Wizyta Świętego Mikołaja na Kresach. Akcja zorganizowana została przez Stowarzyszenie Patriotyczne „Kresy” w Częstochowie i polegała na zbiórce artykułów żywnościowych dla Polaków mieszkających w Wilnie, Lwowie i Grodnie. Dzięki Waszemu zaangażowaniu w akcję w naszej szkole zebraliśmy maskotki, artykuły papiernicze, żywność, środki czystości oraz słodycze. Paczki przygotowane przez uczniów naszej szkoły miałam możliwość bezpośredniego przekazania polskim dzieciom mieszkającym na Wileńszczyźnie. Pierwszego dnia pobytu na Litwie odwiedziliśmy szkołę w Pakienie. Dzieci z tej szkoły zaprezentowały dla nas taniec Górali Spiskich oraz pięknie recytowały wiersze polskich poetów. Uczniowie przedstawili montaż słowno-muzyczny, który pozwolił zrozumieć rozterki i uczucia polskiej duszy. Po wzruszającym występie obdarowaliśmy prezentami uczniów, nauczycieli oraz pracowników obsługi. Następnego dnia odbyło się spotkanie w szkole w Jałówce z dziećmi z przedszkoli: Kowalczuki, Ławryszki, Egliszki, Mickuny, Grigajcie oraz z polskimi dziećmi ze szkół: Egliszki, Kowalczuki, Ławryszki, Szumsk,Czarny Bór, Kiwiszki, Mickuny, Rukojnie, Grigajcie,Troki. Część artystyczna wprowadziła nas w niezwykła atmosferę. Uczniowie oraz przedszkolaki recytowali wiersze oraz śpiewali piosenki, nie zabrakło także wspólnej zabawy z dziećmi przy muzyce. Na końcu Święty Mikołaj obdarowywał prezentami uczniów oraz przedszkolaków. Radość dzieci z otrzymanych darów była ogromna. Poznałam obyczaje panujące w tamtych szkołach. Ostatni dzień dostarczył również dużo emocji, gdzie zebrane dary przekazywaliśmy gminie Kowalczuki, Rukojnie, Jaszuny. Ciepła atmosfera towarzyszyła nam podczas całej akcji charytatywnej. Akcja ta- jest gestem solidarności       i serdecznej pamięci wobec Polaków mieszkających na Litwie, bo przecież, nie zależnie kim jesteśmy, każdy z nas może zostać Świętym Mikołajem...

                                                                                                                                                  A. Żak

Wilno3

Wilno4

Wilno5

Nasi Partnerzy

 ko logo bip logo 2 blk herb Slawkowa blk men  LOGO pppp

Statystyki

DzisiajDzisiaj776
WczorajWczoraj2835
W tym tygodniuW tym tygodniu14513
W tym miesiącuW tym miesiącu39207
DotychczasDotychczas2353713

Wydarzenia

info :
Nie znaleziono opublikowanego łącza do komponentu iCagenda!
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Kontakt

home

Szkoła Podstawowa im. Jana Baranowskiego w Sławkowie
ul. Browarna 55
41-260 Sławków

phone

tel: 32 29 31 039
fax: 32 26 09 856

email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.