Bądź jak zamek błyskawiczny !

12 marca przybyli do naszej szkoły dwaj aktorzy z Krakowa. Panowie Wojciech Habela i Jacek Lecznar po raz kolejny gościli w naszej szkole z przedstawieniem o charakterze edukacyjnym. Opowiadali już o kulturze i właściwym zachowaniu, o częściach mowy, częściach zdania, a teraz wzięli na tapetę związki frazeologiczne, które część z uczniów stosuje w codziennym języku, ale nie do końca zdaje sobie sprawę, czego i dlaczego używa.

Aktorzy w przystępny sposób, przy niewielkiej ilości symbolicznych rekwizytów, ukazali różne sytuacje życiowe, podczas których możemy posłużyć się frazeologizmami, które są dobrym uzupełnieniem wiedzy, nie tylko z języka polskiego. Dowiedzieliśmy się, skąd się wzięła niedźwiedzia przysługa, dlaczego słynne rymy są częstochowskie, że dawniej słowo sedno oznaczało ranę w wyniku otarcia … i tak dalej. Przykłady sypały się jak z rękawa, tak że nie było sezonu ogórkowego, a występujący na scenie ochotnicy nie dali plamy i odpowiadali na zagadki, jakby to były bułki z masłem.

Występ w dwóch turach obejrzeli uczniowie klas 4-6. Miejmy nadzieję, że nie będą czekać na mannę z nieba, lecz ochoczo wzbogacą swój zasób słownictwa i wiedzę ogólną, przyswajając ciekawe, te mniej i bardziej znane, związki wyrazowe.

A co mają ze sobą wspólnego związek frazeologiczny i błyskawiczny zamek ? I jeden, i drugi jest dostępny dla wszystkich, czyli jest uniwersalny ; oba ciągle doskonalą się i rozwijają swoje „ postaci ”, jeden w języku, drugi w modzie. Miejmy więc nadzieję, że i zamki, i frazeologizmy, nigdy z mody nie wyjdą.

Bądź jak zamek błyskawiczny, związku frazeologiczny !        

20190321 202700          

                                                                                                                      BBB

Nasi Partnerzy

 ko logo bip logo 2 blk herb Slawkowa blk men  LOGO pppp

Statystyki

DzisiajDzisiaj697
WczorajWczoraj2672
W tym tygodniuW tym tygodniu17059
W tym miesiącuW tym miesiącu75261
DotychczasDotychczas1337919

Wydarzenia

info :
Nie znaleziono opublikowanego łącza do komponentu iCagenda!
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Kontakt

home

Szkoła Podstawowa im. Jana Baranowskiego w Sławkowie
ul. Browarna 55
41-260 Sławków

phone

tel: 32 29 31 039
fax: 32 26 09 856

email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.