AKADEMIA WSB

SAWKW LEAD

https://photos.app.goo.gl/8WbsHp9aiW5TTYkP8

Wejście do szkoły

Szanowni Państwo,
ze względów bezpieczeństwa, wejścia do szkoły (główne i boczne) będą zamykane o godzinie 8:00.
Drzwi będą otwierane na przerwach dla uczniów przychodzących na lekcje i kończących lekcje.
Prosimy również, aby uczniowie na przerwach nie przebywali w szatni.
Z szatni korzystamy przed zajęciami oraz po zajęciach.
Dodatkowo uczniowie mają obowiązek noszenia swoich kluczyków do szafek szkolnych.
                                                                        

                                                                                                                                           Dyrekcja SP1

Fonoholizm w pigułce, czyli o uzależnieniu od telefonu.

Fonoholizm to uzależnienie od telefonu komórkowego. I nie chodzi tu tylko o prowadzenie rozmów, ale stałą potrzebę korzystania z urządzenia. Ponieważ z telefonów korzystają już dzieci w młodszym wieku szkolnym, a nawet jak podają statystyki dzieci przedszkolne, dlatego warto zapoznać się z podstawowymi wiadomościami na temat uzależnienia, na które narażone są nasze pociechy.

Widok ludzi wpatrzonych w ekran telefonu komórkowego w autobusie, ulicy, w sklepie to codzienność, która nikogo tak naprawdę nie dziwi. Obecnie prawie 92% Polaków posiada telefon komórkowy, z którego dzwoni, SMS-uje, na którym gra, korzysta z portali społecznościowych, słucha muzyki, ogląda filmy, programy. Szacuje się, że na świecie 4 miliardy ludzi używa na co dzień telefonów komórkowych.

Badania sprzed kilku lat wśród uczniów gdańskich szkół wykazały, że 95% uczniów nawet kilkadziesiąt razy w ciągu dnia korzysta ze smartfonów i ma objawy uzależnienia. Kolejne badania pokazały, że 60% uczniów korzysta z telefonów podczas lekcji, a 18% w czasie sprawdzianów. Co czwarta osoba używa smartfona podczas oglądania telewizji, 44% podczas spożywania posiłków z rodziną.

Z innych badań wynika, że 60,6% młodzieży w Polsce uważa, że w ich domach nie istnieją żadne zasady korzystania z telefonów komórkowych oraz internetu, a 13,5% rodziców pozwala na dłuższe z nich korzystanie po to, aby załatwić swoje zaległe sprawy.

Skutki nadmiernego korzystania z urządzeń elektronicznych obejmują całą listę objawów fizycznych i psychicznych, a one na dłuższą metę mogą obniżać jakość życia.

Nadmierne korzystanie ze smartfona powoduje:

problemy ze wzrokiem, bóle mięśni pleców i karku, problemy psychiczne i emocjonalne, min. lęk, niepokój, rozdrażnienie, jak również niedojadanie czy też niedosypianie.

Objawy jakie niesie ze sobą fonoholizm to:

- wykonywanie dużej ilości połączeń i sms,

- odczuwanie przymusu nieustannego kontaktowania się z innymi za pomocą urządzenia,

- uczucie dyskomfortu, gdy nie mamy przy sobie aparatu lub jest rozładowany,

- traktowanie telefonu, jako najważniejszego narzędzia codziennego kontaktu z innymi osobami,

- rezygnacja z kontaktów osobistych, nawiązywania relacji i nowych znajomości,

         Fonoholizm można podzielić na rodzaje uzależnień:

  • „Komórkowi ekshibicjoniści”, czyli chwalenie się przed innymi wymyślnym aparatem, głośne przez niego rozmawianie, pozwalanie, aby długo dzwonił.
  • SWT, czyli obawa przed wyłączeniem aparatu,

         Warto więc przyjrzeć się, czy nasze dzieci lub dorastająca młodzież nie korzysta z telefonów komórkowych w sposób, który może budzić obawy. Oczywiście, nie ma tu mowy, aby całkowicie pozbawić nasze pociechy korzystania z dorobku techniki, ale zadaniem mądrych i kochających rodziców jest, aby nauczyli swoje dzieci prawidłowego wykorzystywania z urządzeń telefonicznych dla ich dobra.

Grażyna Bąk

Profilaktyka wad postawy u dzieci

Obecnie wśród coraz większej liczby dzieci w wieku szkolnym wykrywa się wady postawy. W związku z tą tendencją potrzebne są środki zapobiegające powstawaniu oraz pogłębianiu się tych wad. Dużą rolę odgrywają rodzice dzieci, którzy powinni zadbać o ich prawidłowy rozwój fizyczny, a tym samym nie ograniczać swoim pociechom okazji do aktywności fizycznej w szkole poprzez zwolnienia z zajęć wychowania fizycznego z błahych powodów. W domu rodzice winni czuwać przede wszystkim nad prawidłową postawą siedzącą dziecka podczas odrabiania lekcji, a do utrzymania tej postawy konieczny jest odpowiedni fotel oraz stolik lub biurko, dostosowane do wzrostu dziecka. Należy ponadto zwrócić uwagę, jak długo i w jakiej pozycji najczęściej nasze dziecko korzysta z telefonu, laptopa czy tabletu, a w razie zauważenia nieprawidłowości interweniować. Troska o zdrowie pociechy to również sprawdzenie, czy nie nosi ono zbędnych podręczników i innych niepotrzebnych rzeczy do szkoły obciążając tym samym plecak. W szkole istnieje możliwość pozostawiania w salach lekcyjnych książek. Rodzice powinni także zadbać o odpowiednie obuwie zmienne do szkoły oraz na lekcje wf, szczególnie przy stwierdzonym płaskostopiu.

Jeśli dziecko ma już wadę postawy, bezwzględnie trzeba kontynuować w domu ćwiczenia zalecone przez lekarza lub pielęgniarkę, gdyż tylko współpraca rodziców z nauczycielem gimnastyki korekcyjnej lub rehabilitantem daje wymierne rezultaty.

Działania szkoły w obrębie profilaktyki wad postawy obejmują następujące działania :

- dokonywanie dwa razy w roku pomiaru wzrostu dzieci w klasach I-III w celu dostosowania do ich warunków fizycznych wysokości stołków i ławek w salach lekcyjnych,

- prowadzenie zajęć ruchowych ( korekcyjnych ) w dwóch grupach dla uczniów klas I –III, którzy posiadają skierowania na gimnastykę korekcyjną,

- prowadzenie podczas zajęć wychowania fizycznego ćwiczeń gimnastycznych ogólnie usprawniających i ukierunkowanych na zapobieganie wadom postawy.

Należy pamiętać, że zapobieganie wadom jest łatwiejsze niż ich leczenie, więc czujność i odpowiednie postepowanie rodzica są w tym przypadku wielce pożądane.

Poradnik zdrowego żywienia

Poradnik- do pobrania

Telewizja a rozwój dziecka- pedagogizacja

Prosimy o zapoznanie się z treścią pedagogizacji klikając w poniższy link:

Telewizja a rozwój dziecka

Nasi Partnerzy

 ko logo bip logo 2 blk herb Slawkowa blk men  LOGO pppp

Statystyki

DzisiajDzisiaj3009
WczorajWczoraj3591
W tym tygodniuW tym tygodniu25606
W tym miesiącuW tym miesiącu61768
DotychczasDotychczas1531200

Wydarzenia

info :
Nie znaleziono opublikowanego łącza do komponentu iCagenda!
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Kontakt

home

Szkoła Podstawowa im. Jana Baranowskiego w Sławkowie
ul. Browarna 55
41-260 Sławków

phone

tel: 32 29 31 039
fax: 32 26 09 856

email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.